21.07.2021

Противірусні фітопрепарати. 15 найкращих рослин, які допомагають боротися з вірусами

Противірусні фітопрепарати. 15 найкращих рослин, які допомагають боротися з вірусами

Серед усіх численних спалахів інфекційних хвороб, з якими стикалося людство протягом своєї історії, безперечно, останнім часом саме вірусні інфекції є найбільшою пандемічною загрозою. Нам потрібні ефективні й малотоксичні ліки для боротьби з вірусами, зокрема з коронавірусом.

Медичними хіміками вже синтезовані такі противірусні препарати, як мороксидин, ганцикловір, валганцикловір і валацикловір, які пригнічують розмноження вірусів. Однак ці препарати мають низьку ефективність лікування, вони досить токсичні, і, основне, віруси до них «звикають». Через те з часом ці препарати перестають діяти на віруси.

Природа надала науковцям прекрасне джерело для пошуку нових противірусних засобів. Нині майже 40 % існуючих ліків є прямими або побічними похідними рослин. Первинні біологічні дослідження противірусної активності екстрактів рослин або їхніх окремих хімічних компонентів виконуються у пробірках з вірусами.

Тестування у пробірках – це лише перший етап розробки ліків. Ймовірність того, що протестовані речовини стануть ліками, є дуже низькою. Речовин, які активні в таких первинних тестах, сотні тисяч, а тих, що діють в організмі людини, тисячі. Одним словом, противірусна активність екстракту рослини в пробірці не є строгим доказом того, що цей екстракт може бути ліками. Цей тест лише перший маленький крок у довготривалому і дороговартісному процесі розробки нових ліків, який триває до 10 років і більше. Якщо ви перейдете за посиланням, то ознайомитесь зі схемою розробки ліків.

Іноді ці первинні тести деякі виробники ліків використовують для «наукового» обґрунтування сумнівної противірусної активності своїх препаратів. Власне, така схема була застосована для горезвісної спиртової настоянки «Протефлазід». 

У випадку дієтичних добавок ситуація кардинально інша. Статус дієтичної добавки, на відміну від статусу ліків, не вимагає строгих доказів противірусної активності. Існували б такі докази, то дієтичні добавки одразу ставали ліками. Обґрунтування противірусної активності фітопрепаратів опирається лише на емпіричний досвід народної медицини, а тести з вірусами в пробірці є додатковим нестрогим підтвердженням ефективності лікувальних рецептів народної медицини.

Нижче я наводжу перелік 15 трав, які, на думку спеціалістів, є ефективними в боротьбі з вірусними інфекціями. Для всіх цих трав були зроблені первинні біологічні тести, які показали противірусну активність екстрактів трав у пробірках з вірусами. Науковці активно досліджують ці рослини, сподіваючись знайти хімічні речовини, які в перспективі можна буде використовувати як ліки.

1. Орегано

Популярна трава із сімейства м’ятних, що відома своїми лікувальними властивостями. Її хімічні сполуки, до складу яких входить карвакрол, мають противірусні властивості.

2. Шавлія

Ароматична трава, яка здавна використовується в традиційній медицині для лікування вірусних інфекцій. Дослідження в пробірках показали, що ця рослина може боротися з вірусом імунодефіциту людини першого типу (ВІЛ-1), що може спричинити СНІД.

3. Базилік

Багато його видів можуть боротися з певними вірусними інфекціями. Наприклад, одне дослідження в пробірці показало, що екстракти солодкого базиліку виявляють потужний ефект проти вірусів герпесу, гепатиту В та ентеровірусу. Показано, що базилік священний, який відомий як тулсі, підвищує імунітет, що може допомогти в боротьбі з вірусними інфекціями.

4. Фенхель

Рослина зі смаком солодки, яка може боротися з вірусами. Дослідження в пробірках показало, що екстракт фенхелю має сильну противірусну дію проти вірусів герпесу. Згідно з дослідженнями на тваринах, фенхель також може підсилювати імунну систему та зменшувати запалення, що також може допомогти в боротьбі з вірусними інфекціями.

5. Часник

Популярний природний засіб для лікування багатьох захворювань, включаючи вірусні інфекції. У дослідженні на 23 дорослих з бородавками, спричиненими вірусом папіломи людини (ВПЛ), нанесення екстракту часнику на уражені ділянки двічі на день усувало бородавки у всіх учасників експерименту через 1–2 тижні. Цей рецепт я особисто перевірив на собі – він працює. Крім того, проведені дослідження в пробірках показали, що часник може мати противірусну активність проти грипу А і В, ВІЛ, ВПГ-1, вірусної пневмонії та риновірусу, який викликає застуду.

6. Меліса

Рослина, яка зазвичай використовується в чаях і приправах. Екстракт меліси – це концентроване джерело сильнодіючих ефірних олій і рослинних сполук, що мають противірусну активність. Дослідження в пробірках показали, що екстракт меліси має противірусний ефект проти пташиного грипу, вірусів герпесу, ВІЛ-1 та ентеровірусу 71.

7. М’ята перцева

Має потужні противірусні властивості. Її часто додають у чаї, екстракти і настоянки, призначені для лікування вірусних інфекцій. Листя та ефірні олії містять активні компоненти, включаючи ментол і розмаринову кислоту, які мають противірусну та протизапальну дію. Дослідження в пробірках з вірусами показало, що екстракт листя м’яти перцевої виявляв потужну противірусну активність проти респіраторно-синцитіального вірусу (РСВ).

8. Розмарин

Часто використовується в кулінарії, але він має і терапевтичне застосування. Екстракт розмарину продемонстрував противірусну дію проти вірусів герпесу та гепатиту А, що вражає печінку.

9. Ехінацея

Один з найбільш популярних інгредієнтів фітотерапії завдяки своїм вражаючим властивостям, що зміцнюють здоров’я. Echinacea purpurea – сорт, який має конусоподібні квіти, використовувався корінними американцями для лікування широкого кола захворювань, включаючи вірусні інфекції. Кілька досліджень у пробірках свідчать, що деякі різновиди ехінацеї, включаючи E. pallida, E. angustifolia та E. purpurea, особливо ефективні в боротьбі з вірусними інфекціями, такими як герпес і грип.

10. Бузина 

З неї виготовляють різноманітні продукти, такі як еліксири та таблетки, що використовуються для природного лікування вірусних інфекцій, таких як грип і застуда. Дослідження на мишах показало, що концентрований сік бузини пригнічує реплікацію вірусу грипу та стимулює реакцію імунної системи.

11. Солодка

Використовується в традиційній китайській медицині та медицині інших народів упродовж століть. Дослідження у пробірках демонструють, що екстракт кореня солодки ефективний проти ВІЛ, RSV, вірусів герпесу та тяжкого гострого респіраторного синдрому, пов’язаного з коронавірусом (SARS-CoV), що спричиняє серйозний тип пневмонії.

12. Астрагал

Популярна в традиційній китайській медицині квітуча трава, яка має значні імунні та противірусні властивості. Дослідження в пробірках і на тваринах показують, що астрагал бореться з вірусами герпесу, гепатиту С та вірусом пташиного грипу H9. Крім того, дослідження в пробірках показують, що вона може захищати клітини астроцитів людини – найпоширеніший тип клітин у центральній нервовій системі, від зараження герпесом.

13. Імбир

Має вражаючу противірусну активність завдяки високій концентрації біологічно активних сполук. Такі продукти, як еліксири, чаї та льодяники, до складу яких входить імбир, є популярними природними лікувальними засобами. Дослідження в пробірках демонструють, що екстракт імбиру має противірусну дію проти пташиного грипу, RSV і котячого кальцивірусу (FCV). Крім того, встановлено, що специфічні сполуки імбиру, такі як гінгероли та зингерон, пригнічують реплікацію вірусів і запобігають потраплянню вірусів у клітини хазяїна.

14. Женьшень

Довгий час застосовується в традиційній китайській медицині. Він виявився особливо активним у боротьбі з вірусами. У дослідженнях на тваринах та у пробірках екстракт корейського червоного женьшеню виявляв значні ефекти проти РСВ, вірусів герпесу та гепатиту А. До того ж, сполуки в женьшені, які називаються гінзенозидами, мають противірусну дію проти гепатиту В, норовірусу та коксакі-вірусів, які пов’язані з декількома серйозними захворюваннями, включаючи інфекцію мозку, яка називається менінгоенцефалітом.

15. Кульбаба

Має багато лікувальних властивостей, включаючи потенційні противірусні ефекти. Дослідження в пробірках показують, що кульбаба може боротися з гепатитом В, ВІЛ і грипом. Також зазначено, що екстракт кульбаби пригнічує реплікацію денге – вірусу, що передається комарами, який викликає лихоманку денге. Це захворювання, що може призвести до летального результату, викликає такі симптоми, як висока температура, блювота і біль у м’язах.

Зрозуміло, що всі ці дослідження в пробірках з вірусами не є строгим доказом того, що екстракти цих трав чи їхні окремі біологічно активні речовини можуть бути ліками й ефективно боротимуться з вірусами. Але що заважає вам частіше додавати до свого раціону звичайні кухонні трави, такі як базилік, шавлія і орегано? Це смачно та, можливо, убезпечить вас від вірусних захворювань? І основне, ці трави абсолютно безпечні для вашого організму на противагу, наприклад, звичному для всіх парацетамолу, який гепатотоксичний і руйнує вашу печінку.

У статті використано матеріал 15 Impressive Herbs with Antiviral Activity.

д.х.н., проф. Сергій Ярмолюк,
завідувач відділу біомедичної хімії
Інституту молекулярної біології і генетики НАН України,
Науково-виробничий центр фітопрепаратів «ДОБРАДІЯ»

Вам також можуть сподобатись До всіх статей
Допоможемо нашим захисникам, які потребують протезування
Допоможемо нашим захисникам, які потребують протезування

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

19.05.2023 Читати
Чи правда, що солодощі піднімають настрій і додають енергії?
Чи правда, що солодощі піднімають настрій і додають енергії?

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

03.05.2023 Читати
Які рослинні адаптогени входять до п’ятірки лідерів?
Які рослинні адаптогени входять до п’ятірки лідерів?

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють.  У лідерах з ефекти

20.04.2023 Читати
Допоможемо нашим захисникам, які потребують протезування
Допоможемо нашим захисникам, які потребують протезування

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

19.05.2023 Читати
Чи правда, що солодощі піднімають настрій і додають енергії?
Чи правда, що солодощі піднімають настрій і додають енергії?

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

03.05.2023 Читати
Які рослинні адаптогени входять до п’ятірки лідерів?
Які рослинні адаптогени входять до п’ятірки лідерів?

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють.  У лідерах з ефекти

20.04.2023 Читати
Добрадiя