Як правильно приймати мелатонін, щоб сон дійсно нормалізувався

Я приймаю мелатонін, але він чомусь не працює. Такі скарги періодично надходять від тих, хто намагався налагодити сон за допомогою препаратів з мелатоніном. Але, як правило, у відсутності бажаного ефекту винні не таблетки, а неправильне розуміння механізмів, які лежать в основі зв’язки «сон–мелатонін». Справа в тому, що, на відміну від тих самих барбітуратів або бензодіазепінів, засоби із цим гормоном не є ні снодійними, ні заспокійливими.
Чому не можна спати при світлі
Мелатонін не «включає» сон за будь-яких умов, а виробляється у темряві і сигналить тілу, що час переходити в нічний режим роботи. Темрява тут є ключовим фактором. Прийняти мелатонінову таблетку і сісти дивитися телевізор – ідея провальна. Ніяких сигналів відходити до сну організм так не отримає.
Навіть якщо просто полежати в темній кімнаті, запуститься механізм вироблення мелатоніну. Але для багатьох важливих процесів, пов’язаних з ним, тілу все-таки потрібен саме сон. А ось спати при світлі – значить позбавляти себе багатьох бонусів: промені проникають крізь повіки та стимулюють денні процеси, потрібні організму під час неспання. Так що незалежно від того, в який час доби ви вирішили прийняти мелатонін і виспатися, це варто робити в темному приміщенні, вимкнувши всі гаджети і задерши штори.
Препарати з мелатоніном слід приймати курсом
Препарати з мелатоніном зазвичай приймають курсом. Це не SOS-засіб, а інструмент для нормалізації циркадних ритмів і циклу «сон–неспання». І на таке налаштування потрібен час. Зате саме мелатонінові таблетки м’яко й ефективно допомагають позбутися джетлага при зміні часових поясів і підтримувати циркадні ритми та процеси, що від них залежать, тим, хто працює в нічну зміну. Головне, дотримуватись правила і забезпечувати собі темряву в приміщенні, де лягаєш спати.
Мелатонін містять і деякі рослинні препарати. Наприклад, з коренем валеріани та шишками хмелю у складі. Ці компоненти безпечні й корисні самі по собі, до того ж, вони доповнюють та посилюють властивості одне одного. Такі препарати представлені на ринку України.
У яких випадках мелатонін не допоможе?
Мелатонін не всесильний. Безсоння може бути пов’язане з деякими неврологічними та психічними захворюваннями – наприклад, хворобами Альцгеймера, Паркінсона, деякими онкологічними діагнозами та ін. У таких випадках справді можуть знадобитися саме снодійні. Але їх, як, утім, і таблетки мелатоніну, повинен рекомендувати лікар. Самостійно виписувати собі навіть безрецептурні препарати ідея так собі, а рецептурні вам навряд чи продадуть просто так.

Благодійний фонд «Підтримай ветеранів війни» допомагає нашим військовим, які зазнали важких поранень і потребують р

Кажуть, що найкращий спосіб підняти настрій та додати енергії – з’їсти шоколадку або кілька цукерок... При стрес

Офіційна наука вивчала і продовжує вивчати властивості адаптогенів та як саме вони працюють. У лідерах з ефекти